Pacientský hub je projekt Ministerstva zdravotnictví ČR, který nabízí vzdělávání pacientským organizacím. V letech 2020-2023 byl spolufinancován z fondů EHP a Norska. Od 1. ledna 2024 přešel do pětiletého období udržitelnosti. Pod patronátem ho má Oddělení podpory práv pacientů MZČR.
Pacientský hub jakožto projekt Ministerstva zdravotnictví ČR nabízel vzdělávání pacientským organizacím a interaktivní prostory, kde se členové hubu mohli scházet, pracovat, seznamovat se a pořádat tu bezplatně své vlastní akce. Odstartoval 1. března 2020 a trval do konce roku 2023.
Projekt byl spolufinancovaný z Fondů Evropského hospodářského prostoru a Norska 2014–2021 z programu Zdraví.
Hlavní programové období kladlo velký důraz hlavně na posílení role pacientů a pacientských organizací. Na konceptu projektu pracovalo Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci s pacientskými organizacemi již od roku 2016.
Jaké byly naše aktivity
Projekt se v hlavním období zaměřil především na profesionalizaci pacientských organizací jako legitimních zástupců pacientů. Cílem bylo, aby pacientské organizace mohly stabilně poskytovat nenahraditelné služby svým členům, pacientům a jejich blízkým, a zároveň přinášely podněty a zpětnou vazbu přímo od samotných uživatelů péče. Dalším cílem bylo zvýšení informovanosti pacientů, jejich právní povědomí a motivace k aktivnější péči o vlastní zdraví. V neposlední řadě projekt přispěl růstu zdravotní gramotnosti široké veřejnosti.
Klíčovými aktivitami Pacientského hubu v období realizace byly:
- Provoz sdíleného pracovního a komunitního prostoru v pražských Vršovicích
- Zajišťování komplexního vzdělávacího programu
- Správa interaktivního webového portálu
- Organizace osvětových akcí pro veřejnost
O zahraniční spolupráci
Segment pacientských organizací má v západní Evropě dlouholetou tradici. Pacientský hub proto započal ještě před zahájením projektu bilaterální spolupráci s organizací Norsk Revmatikerforbund (NRF), jednou z největších norských pacientských organizací, která se zaměřuje na prevenci a boj s revmatickými onemocněními. Díky dlouholetému působení v Norsku mohl NRF s týmem Pacientského hubu sdílet cenné know-how v oblasti fungování profesionálních pacientských organizací, či komunikace se členy a dalšími aktéry. Tyto a další bohaté zkušenosti se vzdělávacími aktivitami i vývojem webového portálu předával týmu Pacientského hubu formou konzultací a přímou spoluprací na přípravě vzdělávacích akcí v prostorách Pacientského hubu ve Vršovicích.
O Fondech EHP a Norska
Na konceptu Pacientského hubu pracovalo Ministerstvo zdravotnictví ČR společně s pacientskými organizacemi již od roku 2016. Grantovou žádost podalo ministerstvo v roce 2020. Na základě toho získal Pacientský hub pro své téměř čtyřleté působení grant z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska 2014–2021 z programu Zdraví. Hlavním koordinátorem Fondů EHP a Norska v České republice je Ministerstvo financí, se kterým byl tým Pacientského hubu v pravidelném kontaktu.
Prostory Pacientského hubu byly otevřeny 18. listopadu 2020 až do prosince roku 2023. Díky získanému grantu byl Pacientský hub schopen nabízet všechny služby pacientským organizacím bezplatně. Naším přáním vždy bylo, aby se u nás pacientům líbilo, rádi se vraceli a aby projekt splnil jejich i naše očekávání. Více o fungování pacientského hubu si přečtete na www.eeegrants.cz.
Co jsou fondy EHP a Norska?
Na konceptu Pacientského hubu pracovalo Ministerstvo zdravotnictví ČR společně s pacientskými organizacemi již od roku 2016. Grantovou žádost podalo ministerstvo v roce 2020. Na základě toho získal Pacientský hub pro své téměř čtyřleté působení grant z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska 2014–2021 z programu Zdraví. Schválený projekt si můžete prohlédnout na webu Národního kontaktního místa Fondů EHP a Norska.
Prostory Pacientského hubu ve Vršovicích byly otevřeny 18. listopadu 2020 a fungovaly do prosince 2023. Díky získanému grantu byl Pacientský hub schopen nabízet všechny služby pacientským organizacím bezplatně.
čerpáme
o 106
Naše spolupráce v rámci Fondů EHP a Norska je dlouhodobě vynikající. Trvá od roku 2004, kdy jsme vstoupili do Evropské unie a také do Evropského hospodářského prostoru. Za tu dobu se u nás díky fondům zrealizovalo přes 1 000 zajímavých projektů za více než 6 miliard korun! Svým zaměřením byly skutečně různorodé. Z těch posledních uvedeme například projekt zaměřený na výzkum přípravy transplantátů v očním lékařství, na záchranu kostela nebo na komiksové příběhy přibližující každodenní život lidí s duševním onemocněním. Aktuálně je Česko pátým největším příjemcem, a to po Polsku, Rumunsku, Maďarsku a Bulharsku. V současném období, které potrvá do roku 2024, budou v ČR podpořeny projekty za přibližně 5 miliard korun. Zaměřené budou zejména na výzkum, ochranu životního prostředí, kulturní dědictví a spolupráci v kultuře, veřejné zdraví, vzdělávání a spolupráci v justici. Více informací na www.eeagrants.cz.