Přejít k hlavnímu obsahu
Domů

Top public menu

  • Aktuality
  • Kdo jsme
    • O nás
    • O projektu
    • Pravidla Pacientského hubu
    • Etický kodex
  • Kalendář
  • Kontakty

Sekundární menu

  • Pacientské
    organizace
  • Zóna
    pro členy

O projektu

Obrázek
 

Pacientský hub je projekt Ministerstva zdravotnictví ČR, který je spolufinancovaný z Fondů Evropského hospodářského prostoru a Norska 2014–2021 z programu Zdraví. Současné programové období klade velký důraz na posílení role pacientů a pacientských organizací. Na konceptu projektu pracovalo Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci s pacientskými organizacemi již od roku 2016.

Projekt odstartoval 1. března 2020 a potrvá do konce roku 2023. Po uplynutí této doby bude Ministerstvo zdravotnictví jednat o provozu Pacientského hubu pod vedením samotného pacientského segmentu, který na projektu od počátku spolupracuje.

Záměrem Pacientského hubu je především edukovat a připravit pacienty a pacientské organizace, aby se mohli zapojovat do rozhodovacích procesů ve zdravotnictví. Na zkušenosti a pohled pacienta na navrhovaná opatření se totiž donedávna nikdo neptal. Je proto víc než nutné, aby měl možnost tyto procesy aktivně ovlivňovat a byl rovnocenným partnerem pro ostatní účastníky ve zdravotnictví: Poskytovatele zdravotních služeb, státní instituce, zdravotní pojišťovny, farmaceutické firmy, odborné společnosti a další.

O našich aktivitách

Projekt se zaměřuje především na profesionalizaci pacientských organizací jako legitimních zástupců pacientů. Naším cílem je, aby pacientské organizace mohly stabilně poskytovat nenahraditelné služby svým členům, pacientům a jejich blízkým, a zároveň přinášely podněty a zpětnou vazbu přímo od samotných uživatelů péče. Dalším cílem je zvýšení informovanosti pacientů, jejich právní povědomí a motivace k aktivnější péči o vlastní zdraví. V neposlední řadě projekt přispívá růstu zdravotní gramotnosti široké veřejnosti.

Klíčovými aktivitami Pacientského hubu jsou:

  • Provoz sdíleného pracovního a komunitního prostoru v pražských Vršovicích
  • Zajišťování komplexního vzdělávacího programu
  • Správa interaktivního webového portálu
  • Organizace osvětových akcí pro veřejnost
Obrázek
logo pacientské organizace Norsk Revmatikerforbund

O zahraniční spolupráci

Segment pacientských organizací má v západní Evropě dlouholetou tradici. Pacientský hub proto započal ještě před zahájením projektu bilaterální spolupráci s organizací Norsk Revmatikerforbund (NRF), jednou z největších norských pacientských organizací, která se zaměřuje na prevenci a boj s revmatickými onemocněními. Díky dlouholetému působení v Norsku může NRF s týmem Pacientského hubu sdílet cenné know-how v oblasti fungování profesionálních pacientských organizací, či komunikace se členy a dalšími aktéry. Tyto a další bohaté zkušenosti se vzdělávacími aktivitami i vývojem webového portálu předává týmu Pacientského hubu formou konzultací a přímou spoluprací na přípravě vzdělávacích akcí v prostorách Pacientského hubu ve Vršovicích.

O Fondech EHP a Norska

Na konceptu Pacientského hubu pracovalo Ministerstvo zdravotnictví ČR společně s pacientskými organizacemi již od roku 2016. Grantovou žádost podalo ministerstvo v roce 2020. Na základě toho získal Pacientský hub pro své téměř čtyřleté působení grant z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska 2014–2021 z programu Zdraví. Hlavním koordinátorem Fondů EHP a Norska v České republice je Ministerstvo financí, se kterým je tým Pacientského hubu v pravidelném kontaktu. Schválený projekt si můžete prohlédnout na webu Národního kontaktního místa Fondů EHP a Norska.

Prostory Pacientského hubu byly otevřeny 18. listopadu 2020. Díky získanému grantu je Pacientský hub schopen nabízet všechny služby pacientským organizacím bezplatně.  Naším přáním je, aby se u nás pacientům líbilo, rádi se vraceli a aby projekt splnil jejich i naše očekávání.

Obrázek
loga MF a fondů EHP a Norska

Co jsou fondy EHP a Norska?

Lichtenštejnsko, Island a Norsko nejsou členskými státy Evropské unie, ale mají k ní přidružený vztah prostřednictvím Dohody o Evropském hospodářském prostoru (EHP) a dalších smluv. Díky tomu mají přístup na jednotný evropský trh a zároveň právo chránit své zájmy, tzn. mohou přijmout pouze vymezené části legislativy EU do svých právních řádů. Za tento specifický vztah k EU uvedené země finančně přispívají ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru, a to prostřednictvím fondů: Fondy EHP a Norské fondy. V současné době tyto finanční prostředky čerpá 15 členských států ze střední, východní a jižní Evropy. Česká republika je jedním z nich.

čerpáme
o 106

Naše spolupráce v rámci Fondů EHP a Norska je dlouhodobě vynikající. Trvá od roku 2004, kdy jsme vstoupili do Evropské unie a také do Evropského hospodářského prostoru. Za tu dobu se u nás díky fondům zrealizovalo přes 1 000 zajímavých projektů za více než 6 miliard korun! Svým zaměřením byly skutečně různorodé. Z těch posledních uvedeme například projekt zaměřený na výzkum přípravy transplantátů v očním lékařství, na záchranu kostela nebo na komiksové příběhy přibližující každodenní život lidí s duševním onemocněním. Aktuálně je Česko pátým největším příjemcem, a to po Polsku, Rumunsku, Maďarsku a Bulharsku. V současném období, které potrvá do roku 2024, budou v ČR podpořeny projekty za přibližně 5 miliard korun. Zaměřené budou zejména na výzkum, ochranu životního prostředí, kulturní dědictví a spolupráci v kultuře, veřejné zdraví, vzdělávání a spolupráci v justici. Více informací na www.eeagrants.cz.

 

Kontaktní údaje

telefon: +420 777 361 408
email: pacientskyhub@mzcr.cz
Další kontakty

 

Jak se k nám dostanete

U Vršovického nádraží 30
101 00 Praha 10 Vršovice
Najít na mapě

 
Jsme na Facebooku
Projekt Pacientský hub - logo
Realizátor projektu Ministerstvo zdravotnictví ČR - logo
Poskytovatel grantu Poskytovatel grantu EEA Grants - logo
© 2020 Pacientský hub | Prohlášení o přístupnosti | Zpracování osobních údajů(bude otevřeno v nové záložce) CZ EN